Kölcsönösen előnyös feltételekkel lépne ki Nagy-Britannia az Európai Unióból – egyebek mellett erről is beszélt Theresa May brit kormányfő kedden Londonban. Azt mondta, országa szeretné elkerülni, hogy lezuhanjon a szikla széléről.
- Nagy-Britannia egy nyitott és toleráns ország. Mindig is támogatni fogjuk a bevándorlást, főként a magasan képzettek bevándorlását. Támogatjuk az európai bevándorlást is. Barátként fogadjuk az érkezőket, de a népszavazási kampány előtt és alatt a közvélemény egyértelmű üzenetet küldött: a választók az uniós országokból érkezők számának szabályozását szeretnék, és mi ennek eleget is teszünk. Garantálni fogjuk a már az országban dolgozó uniós állampolgárok jogait, ahogy a brit állampolgárokét is, akik külföldi tagállamokban élnek.
A brit parlament dönt a kilépés részleteiről
- Megerősítem ma, hogy a brit kormány és az Európai Unió között létrejövő majdani szerződést a parlament két háza elé fogjuk terjeszteni jóváhagyásra, mielőtt hatályba lépne. Visszavesszük a törvényeink feletti ellenőrzést, és véget vetünk az Európai Bíróság nagy-britanniai hatáskörének.
Kilépnek az egységes piacból
- Szeretném, hogy Nagy-Britannia képes legyen egy saját szabadkereskedelmi megállapodást kötni, ugyanakkor vámmentes kereskedelmet szeretnék Európával. Hadd legyek egyértelmű. A javaslatom nem jelenti azt, hogy az egységes európai piac részei maradunk. Így szabadon változtathatunk Nagy-Britannia gazdasági modelljén, vagyis az uniós vállalatok elveszítenék hozzáférésüket a londoni City pénzügyi szolgáltatási központjához. Meglesz a lehetőségünk, hogy versenyképes adókulcsot vezessünk be, amely az országba vonzza a világ legjobb cégeit és legnagyobb befektetőit.
Barátságtalan lépés lenne megbüntetni Nagy-Britanniát
- Nagy-Britannia a jövőben is szeretne Európa jó barátja és szomszédja lenni. Tudom, hogy vannak olyan hangok, melyek azt szorgalmazzák, hogy meg kell büntetni minket, hogy a többi országnak elmenjen a kedve a kilépéstől. Mindez önkárosító és barátságtalan lépés lenne.