A vártnál nagyobb mértékben emelkedett az infláció decemberben az Egyesült Királyságban. MÃg elemzÅ‘k 1,4 százalékra számÃtottak, a brit statisztikai hivatal 1,6 százalékról számolt be éves összevetésben. A fogyasztói árindex változását a brexit miatt gyengülÅ‘ font okozta. Az import egyre drágább, amit már a fogyasztók is éreznek. A gyárak által használt alapanyagok és az energia ára 15,8 százalékkal emelkedett decemberben.
James Bevan elemzÅ‘ a valuta gyengülésével magyarázta az inflációt, ami az élelmiszer- és az energiaárakban is meglátszik. Hogy ez hova vezet attól függ, hogy az infláció milyen ütemben emelkedik és magasabb bérinflációhoz vezet-e, csökkenti-e a versenyképességet és Ãgy a nyereségességet is.
A jegybankok célja általában a 2 százalék alatti, de ahhoz közeli stabil infláció. A Bank of England most azt figyeli, hogy milyen gyors a változás, és az hogyan hat a fogyasztásra. A júniusi brexit-népszavazás után a brit gazdaságot részben az mentette meg, hogy az emberek vásárlási hajlandósága nem csökkent.
Mark Carney jegybankelnök mindenesetre már figyelmeztette a hatásokra a kormányzatot is. A háztartások jelenleg a brexit okozta bizonytalanságokkal néznek szembe, a megtakarÃtási ráták csökkennek, mÃg a fogyasztói hitelfelvétel megnÅ‘tt.
Mark Carney arról is beszélt, hogy a jegybank csak egy bizonyos határig tolerálja azt, ha az infláció átlépi a 2 százalékos küszöböt.
A brexit-népszavazás óta az angol font körülbelül 20 százalékot vesztett értékéből az amerikai dollárral szemben és 13 százalékot az euróval szemben. Az inflációs adatok közzététele után azonban erősödésnek indult.