100 години от Балканската война отбелязваме тази година. По повод юбилея БНТ и Държавна агенция "Архиви" започват специална рубрика с разкази за битките и героите, подплатени с уникални документи. Първият естествено е за подготовката на войната.
Балканската война разгромява най-накрая петвековното османско господство на Балканския полуостров. Империята губи владенията си и нарастват териториите на съюзените балканските държави - България, Гърция, Сърбия и Черна гора.
Огнян Пунев - държавен експерт в ДА "Архиви":
- Започва с подготовката на армиите на балканските войни, включително и армиите на Османската империя и даже формално погледнато армията на Османската империя първа започва действията, навлизат турски войски в българска и сръбска територия.
На 5 октомври 1912 година Цар Фердинанд прочита манифеста, с който България обявява война на Османската империя.
Настава моментът, когато българското племе е повикано да напусне благодатта на мира и да прибегне към оръжието за постигане на една велика задача. Обявената война е втората освободителна война за българите. След уско-турската над три десетилетия чакаме и Македония, и Родопите, и Тракия, и Беломорието да се освободят. Атмосферата е уникална.
Огнян Пунев - държавен експерт в ДА "Архиви":
- Тя е уникална с това, че българи от цял свят идват за да участват, изоставят своите имоти, своите занаяти, своя бизнес - от Америка, от Европа, от цял свят, идват тук.
Войната се води Балканска, но на практика, казват специалистите, това е европейска война.
Огнян Пунев - държавен експерт в ДА "Архиви":
- На страната на България участват италианци, французи, англичани, поляци, чехи, руснаци. Изключително. Това е уникално. Цели ескадрили пилоти идват, въобще страхотна е атмосферата.
На страната на България участват дори български турци. А имотни, богати българи, чиито синове учат в по-развити държави ги връщат да освобождават братята си, останали все още в Османската империя.
Балканската война е доказателство, че древният ни народ, единственият в Европа, запазил наименованието на държавата си от древността досега, го бива да извоюва равноправното си съществуване на европейския континент.