Aris 2-1 Aittitos Spata - Full Highlights - 31.10.2018 [HD]

Άρης 2-1 Αήττητος Σπάτων - Πλήρη Στιγμιότυπα - 31.10.2018 [HD]

Γκολ
1-0 Δημήτρης Διαμαντόπουλος(67')
2-0 Δημήτρης Διαμαντόπουλος (76')
2-1 Άγγελος Χαντί (90')

Ο Άρης επικράτησε του Αήττητου Σπάτων με 2-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τη 2η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Δημήτρη Διαμαντόπουλο να σκοράρει και τις δύο φορές. Το πρώτο γκολ το σημείωσε στο 67ο λεπτό και το δεύτερο στο 76'. Η ομάδα του Πάκο Ερέρα έκανε ένα ακόμη βήμα για την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με πολλές αλλαγές στη σύνθεση της .

Ο Πάκο Ερέρα εκτός από τις συντριπτικές αλλαγές στην 11αδα, επέλεξε διάταξη 4-2-3-1 με τους Σόουζα-Δεληζήση(στόπερ)-Τζανακάκ-Μενέντεζ στην άμυνα, τους Ιντζόγλου-Κολάσο στα χαφ, Μαρτίνες και Παυλίδη στη δεξιά και αριστερή πτέρυγα, ενώ ο Ναζλίδης έπαιξε πίσω από τον Γιουνές ο οποίος ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Αρης απείλησε μέσα από τις ατομικές πρωτοβουλίες του Νικολάς Μαρτίνες. Στο 16ο λεπτό ο Αργεντίνος σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι, ενώ στο 29ο είδε την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Αήττητου. Είχε προηγηθεί μια καλή στιγμή με τον Ναζλίδη (στο 18ο λεπτό) μετά από λανθασμένη απομάκρυνση της άμυνας.

Ο Πάκο Ερέρα προχώρησε σε δύο αλλαγές ρίχνοντας στον αγώνα τους Ντιγκινί, Διαμαντόπουλο. Ο Άρης έγινε ακόμη πιο πιεστικός με φρεσκάδα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και είχε την κατοχή της μπάλας.

Ο Άρης ενέτεινε την πίεσή του στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα και εισέπραξε αυτό που άξιζε με βάση την εικόνα από τη χρυσή αλλαγή του Διαμαντόπουλου, ο οποίος άνοιξε το σκορ έπειτα από έξυπνη κίνηση χωρίς την μπάλα από τον Ναζλίδη. Ο Άρης θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματά του μέσα από τη δημιουργία και την εκτέλεση του Μαρτίνες. Τελικώς αυτό έγινε στο 76ο με δράση και πάλι τον Διαμαντόπουλος.

Ο Άρης είχε σωρεία ευκαιριών στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου όπως το δυνατό σουτ του Ναζλίδη στο 88ο λεπτό όπου ο Κοκκαλάς απομάκρυνε εντυπωσιακά. Ένα λεπτό αργότερα ωστόσο κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Άγγελος Χαντί σούταρε από τα 25 μέτρα, ο Αναγνωστόπουλος δεν κατάφερε να συγκρατήσει, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 2-1.