Óriási meglepetés, hogy egy civil szervezet, az atomfegyverek betiltásáért küzdő International Campaign to Abolish Nuclear Weapons (ICAN) kapta idén a Nobel-békedíjat. A legtöbben Ferenc pápát, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét, Federica Mogherinit, illetve az iráni külügyminisztert, Mohammad Dzsavad Zarifot tartották a legesélyesebbnek.
- A szervezet azért kapja az elismerést, mert munkájával felhívja a figyelmet arra, hogy milyen katasztrofális humanitárius következményei vannak az atomfegyverek elterjedésének és mindennemű használatának. Továbbá elismerésre méltó a szervezet küzdelme az atomfegyverek tiltását célzó egyezmény betartásáért. Olyan világban élünk, amelyben az atomfegyverek bevetésének veszélye most nagyobb, mint sok évvel ezelőtt – mondta Berit Reiss-Andersen, a Nobel-bizottság elnöke.
A testület szerint azért jelentenek valós veszélyt az atomfegyverek, mert egyre több ország próbál hozzájutni ehhez a technológiához, illetve egyre több ország birtokol ilyen fegyvereket, köztük külön említették Észak-Koreát.
- Ez egy üzenet azok számra, akik az atomfegyverektől várják saját biztonságát. Ez elfogadhatatlan. Ma inkább háborúval fenyeget az atomfegyverek léte, hogy lenne ez biztonságos!? – kérdezte Beatrice Fihn, a Nobel-békedíjas szervezet vezetője.
Így gondolja a Nobel-bizottság is, amely szerint az atomfegyverek léte súlyos fenyegetést jelent az emberiség számára, és a minden életforma számára a Föld bolygón.