Az eurócsoport elnöke meglepőnek nevezte az IMF legutóbbi jelentését Görögországról, ami szerint az ország adósságállománya nem fenntartható. Jeroen Dijsselbloem azt nyilatkozta egy dán televíziónak, hogy a hitelezők készek enyhíteni a Görögországnak szabott feltételeket, ha Athén folytatja a reformokat. Az adósságleírás lehetőségét azonban elvetette.
Az eurózóna pénzügyminiszterei szerint az IMF túl pesszimista. De azért is aggódnak, hogy ha elengednék Görögország adósságállományának egy részét, az rossz üzenetet küldene a hitelező országok adófizetőinek, akiknek adójából már egyszer kisegítették Athént.
Görögország közben optimistán tekint a pénzügyi mentőcsomagjára, és annak feltételeinek teljesítésére. Habár az EU-val és az IMF-fel megakadtak a tárgyalások a munkatörvény és az energiapiac megreformálása miatt, Athén bízik abban, hogy hamarosan bekerülhet az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programjába.
– A görög kormány arra törekszik, hogy az ország bejusson az EKB eszközvásárlási programjába. Ezen felül a kormány nem hajlandó az IMF logikátlan követeléseit elfogadni, mint az óvatossági megszorítások bevezetése a program utáni időkre, aminek értéke eléri a 4,5 milliárd eurót – mondta a kormányszóvivő, Dimitrisz Canakopulosz.
Athénnak szüksége lenne a hitelcsomag újabb részletére ahhoz, hogy törleszteni tudja meglévő adósságának következő részletét. A kifizetés nyáron esedékes.
A Nemzetközi Valutaalap még mindig nem döntött arról, hogy beszáll-e a 86 milliárd eurós mentőcsomagba. Az IMF kételkedik abban, hogy az európai hitelezők által megszabott 3,5 százalékos elsődleges többletet elérheti Görögország a következő 10 évben úgy, hogy nem folytatja a megszorításokat és nem csökkenti jelentősen az adósságát. A szervezet igazgatótanácsa ugyanakkor megosztott a kérdésben.
Németország szerint a hitelprogramot nem lehet az IMF nélkül folytatni.