3 лютого на Мальті відбудеться неформальний саміт ЄС на тему міграції.
Його учасники говоритимуть, як вирішити проблему із напливом нелегальних мігрантів у Середземному морі. Кореспондент Євроньюз Джеймс Фрейні запитав мальтійського прем‘єр-міністра Джозефа Муската про те, як слід розв‘язати міграційну кризу, а також про запланований вихід з Євросоюзу Британії – країни, що є традиційно близьким союзником Мальти.
Євроньюз:
Пане прем‘єр-міністр Мальти, Ваша країна головує в ЄС у той час, коли в світі відбувається так багато подій. За Вашими словами, був невеликий шанс того, що Brexit не відбудеться. Але ми бачимо, що Палата громад ухвалила законопроект з виходу Британії з ЄС. Що Ви думаєте про цю теорію? На Вашу думку, Brexit станеться чи ні?
Джозеф Мускат:
Можливо, всі ті люди, хто бажає добра Британії і вважають себе її друзями, хотіли б, щоб Сполучене Королівство залишалося частиною Європейського Союзу, вони все ще хочуть, щоб ця країна не виходила з ЄС. Але я думаю, що реальність нас сильно вдарила по носі. Це відбувається.
Євроньюз:
Я припускаю, що раніше найкращим сценарієм було членство Британії у Євросоюзі. Але з Вашого погляду, що є найгіршим сценарієм? Чи могли б ми говорити про тарифи між Британією і 27 країнами ЄС?
Джозеф Мускат:
Я думаю, що британський прем‘єр-міністр якось сказала в тому чи іншому формулюванні, що вона готова піти, відмовитися від угоди й повернутися до правил СОТ. Я розумію, що Тереза Мей хотіла б вийти з такою позицією на початок переговорів. Я сподіваюся, що цього не станеться. Це насправді не відбиває інтереси будь-кого. На мою думку, це вже програшна для всіх ситуація. Нам потрібно вийти з неї найкращим чином. На мій погляд, ліпше за все було б укласти чесну угоду, хоча й неповноцінну.
Євроньюз:
І щодо міграції, яка, звичайно, є для Вас великою темою на цьому саміті. Згідно з проектом заяви, що ми бачили, ЄС збирається розглянути питання про повернення людей до Лівії. Чому Євросоюз хоче це робити?
Джозеф Мускат:
Я думаю, що це питання неправильно тлумачать. Я вважаю, що зараз ідуть дискусії про те, як допомогти уряду Лівії й інших країн захищати свої кордони і керувати своїми власними кордонами. І що б ми не робили, ми б хотіли, щоб, як і в угоді з Туреччиною, не було порушення принципів міжнародного права.
Євроньюз:
Тож людей не будуть повертати... Ви не зацікавлені у відправленні мігрантів назад до Лівії?
Джозеф Мускат:
Я кажу, що йдеться не про порушення міжнародних правил з боку ЄС або європейських країн. Якщо буде на це запит, ми допоможемо лівійському уряду, який зараз є дуже слабким, захищати свої кордони, керувати своїми кордонами.
Євроньюз:
Вибачте за, можливо, трохи цинічне зауваження, але лідери ЄС говорили про це багато разів. Чому Ви думаєте, що виділення купи грошей лівійському уряду допоможе вирішити, по суті, нашу проблему?
Джозеф Мускат:
Існує проблема контролю міграції, економічної міграції. Ми не можемо просто жити в світі із ось такою ситуацією... Тобто, ви повинні чека