Az ellenzék felállva követelte a kormány lemondását és előrehozott választások kiírását a parlamentben, mire a kormánypárti képviselők kivonultak az ülésteremből szerdán.
Csütörtökön a Legfelső Bírói Tanács és a román államfő is alkotmánybírósághoz fordult amiatt, mert a bukaresti szociálliberális kabinet sürgősségi rendelettel enyhített a büntető törvénykönyv szigorán.
A kormányzó Szociáldemokrata Párt elnöke, távozásra szólította fel az igazságügyi minisztert, mire Florin Iordache le ugyan nem mondott, de február 7-ig átruházta hatáskörét helyettesére.
Florin Jianu, az üzleti környezetért felelős miniszter viszont lemondott tisztségéről.
Brüsszel is aggódik a bukaresti folyamatok miatt. Az Európai Bizottság elnöke azt üzente, “Romániának nem szabad visszalépnie a korrupció elleni harcban.
- Csalódott vagyok a kritikák miatt. Ez rosszindulat vagy szakmaiatlanság – mondta Eugen Nicolicea kormánypárti képviselő. Hiszen a schengeni tárgyalások során kérte azt az Európai Bizottság, hogy ott ahol ez szükséges, hangoljuk össze a nemzetközi és a román törvényeket.
Már a sürgősségi kormányrendelet éjszakáján tüntetések kezdődtek Bukarestben, szerdán este pedig már negyedmillióan tiltakoztak a fővárosban a kormány ellen, de több tízezres demonstrációk voltak további 55 román városban is. Az 1989-es forradalom óta nem tüntettek ennyien Romániában.