У британському парламенті розпочинається розслідування явища “фейкових новин”, що набуває дедалі більшого розмаху у наш час.
Комітет із питань культури, медіа та спорту заявив, що розслідує, яким чином на громадську думку Британії впливають пропаганда і брехня новинних каналів.
Заяви про те, що на результат виборів у США, ймовірно, вплинули фейкові новини, зробило британське розслідування нагальним.
Анн Апплбом, фахівець із “фейкових новин”:
“Ми говоримо не лише про вигадані або неправдиві історії – такі завжди з‘являлися. Тепер ідеться про те, що конкретні групи або країни, або політичні партії можуть розбудовувати цілі мережі “фейкових новин”. Тобто створюються веб-сайти, що виробляють фальшивки, інші, які їх повторюють, а спеціальні кампанії у соціальних мережах підхоплюють і поширюють”.
У європейських країнах зростає занепокоєння, що фейкові новини буде використано на важливих виборах, що відбуватимуться цього року. Зокрема, побоюються кампанії російських фейків. Чеський уряд щойно запустив відділ протидії медіа-фальшивкам.
У Німеччині волонтерська група Correctiv, що складається із журналістів, допомагає мережі Facebook знаходити “фейкові новини”.
Давід Шрафен, представник Correctiv:
“Ми братимемо новину і перевірятимемо, чи це – не фейк. Якщо так, то щоразу, коли ця “новина” буде на Facebook, з‘являтиметься віконце, аби поінформувати, що її визнали недостовірною експерти”.
В останні місяці у Німеччині, Франції, Швеції зросло число вебсайтів фейкових новин, що впливатимуть на вибори.
В Україні є сайт спростування російських фальшивок StopFake, що користується повагою серед європейських експертів.