USA: Theresa May Donald Trumppal üzletel

euronews (magyarul) 2017-01-26

Views 0

Ismételheti magát a történelem? Lesz-e olyan szívélyes kapcsolat Theresa May és Donald Trump viszonyában, mint volt a ’80-as években a viszony Margaret Thatcher és Ronald Reagan között?

A brit kormányfő csütörtökön útra kelt, ő az első külföldi politikus, akit fogad az új amerikai elnök.

– Örülök, hogy Trump elnök Úr és az új adminisztráció fontosnak tartja, hogy máris találkozzunk. Ez annak a jele, hogy különleges az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti kapcsolat – mondta May a parlamentben. Ezt kívánjuk tovább fejleszteni. Eközben Nagy-Britannia érdekeit és értékeit tesszük majd az első helyre – ígérte a brit miniszterelnök.

A nem csak az EU-ból, de az uniós közös piacból is kilépni szándékozó britek kormányfője kereskedelmi egyezményt szeretne megkötni a Fehér Házban.

Csakhogy, beiktatási beszédében Trump kijelentette; attól a naptól “minden kérdésben Amerika érdeke lesz a meghatározó, a legelső.”

Az új amerikai elnök ugyan támogatja, sőt nagy dolognak tartja a brexitet….

(“I think Brexit is going to end up being a great thing”)

... annyira, hogy Mr. Brexit-nek szólíttatja magát! (“call me Mr Brexit” )

Ez nem jelenti azt, hogy májusig könnyű lesz tető alá hozni egy szabadkereskedelmi egyezményt a két partner között.

Ez nem jelenti azt, hogy májusig könnyű lesz tető alá hozni egy szabadkereskedelmi egyezményt a két partner között.

May vékony jégen táncol Washingtonban. Hiszen a britek még nem aktiválták a Lisszaboni szerződés 50. cikkelyét, így mint az Európai Unió egyik tagállamának vezetője, hivatalosan nem tárgyalhat kétoldalú kereskedelmi kérdésekről – Brüsszel erre figyelmeztette is Londont.

Még be sem iktatták, Trump egy interjúban már a NATO-t is bírálta:

“Régóta mondom, hogy gondok vannak a szervezettel. Először is, a NATO egy elavult szövetség, mert hosszú-hosszú évekkel ezelőtt hozták létre. Másrészt, a tagállamok nem megfelelő mértékben járulnak hozzá a szervezet kiadásaihoz.”

Nagy-Britannia – akárcsak az USA – a NATO alappillére. Theresa May szerint Trump tisztában van ezzel.

Ugyanakkor az orosz politika és az iráni nukleáris szerződés további két olyan kérdés, ahol igen jelentős a nézetkülönbség Trump és vendége között.

– Amerikának mindig szüksége van közeli barátokra. A britek némi diplomáciai ügyeskedéssel és némi szerencsével újra a sor élére kerültek ebben – vallja John Bew, a Kings College profeszora.

Habár jelentősek a nézetkülönbségek, a két vezetőnek nagyobb szüksége lehet egymásra, mint korábban. A britek a brexit, az amerikaiak Trump populizmusa miatt szembesülhetnek azzal, hogy elszigetelődtek a világ többi részétől.

Share This Video


Download

  
Report form