A lézer, amely enyhén beleég a papírba, forradalmasíthatja a nyomtatást. A delfti műszaki egyetem volt diákjai Hollandiában fejlesztették ki azt a technológiát, amely képes nyomtatni bármilyen papírra olyan fogyóeszközök használata nélkül, mint a tinta vagy a toner.
Hasonló technikát alkalmaznak, mint a jól ismert iskolai kísérletnél, ahol a papírt kiégetik egy nagyító és a napfény segítségével. Ugyanezt az elvet alkalmazták a laboratóriumban. Infravörös lézerfényt használtak, amely áthatol több speciális lencsén, és megégeti a papírt apró fekete pontokkal.
– A lézer energiáját alkalmazzuk, majd ezután a papír színe elváltozik. Ha valaki egyszerűen ki akarná ezt próbálni, azzal a problémával találkozna, hogy a szín barnás lesz, nem folyamatos, és le lehet dörzsölni. Az elmúlt évek kutatásaival mi biztosítani tudjuk, hogy a minőség, a nyomtatás színe, amelyet tintamentes nyomtatással érünk el, pont olyan fekete lesz, mint a normál nyomtatóval – magyarázta a fejlesztő, Venkatesh Chandrasekar.
Karbonizációnak hívják ezt az eljárást. Az a titka, hogy optimális egyensúlyt kell teremteni a lézersugár erőssége, típusa és a lencsék beállítása között. Így nyomtatni lehet anélkül, hogy a papír kiégne.
– Ahhoz, hogy szabályozni tudjuk a papír égését, nagyon egyforma intenzitásra van szükség, és csak azon a területen, ahova a sugarat irányítjuk – mondta Aurèle Adam egyetemi adjunktus.
A delfti egyetem munkatársa hozzátette, hogy a nyomtatási pontok fekete színének erősségét az impulzus változtatásával lehet szabályozni:
– A lézer impulzusokat küld, és ezeknek az impulzusoknak a hossza változtatható. Néha kibocsáthatjuk, néha pedig nem, ezzel lehűtve a rendszert, mielőtt lángra kapna. Ha ezt beállítjuk, akkor különböző típusú feketét kapunk, és így megtalálhatjuk a kívánt árnyalatot – magyarázta a kutató.
A laboratóriumi tesztek megerősítették, hogy a tintamentes technológia megfelel a kívánt paramétereknek. A Tocano céget bízták meg azzal, hogy a technológiát kifejlesszék a kereskedelmi forgalom igényeire.
– Vannak egyértelmű előnyei az általunk kínált megoldásnak. Nem kell több patront gyártani, ez költségcsökkentést jelent. Vannak jótékony környezeti hatásai, és a nyomtató minősége is javulni fog – vélte a cég kereskedelmi igazgatója, Arnaud van der Veen.
A fejlesztők azt remélik, hogy pár éven belül a boltokba kerülhet az új fajta nyomtató.
– Először is az ipari felhasználókra koncentrálunk, például azokra, akik dobozokra nyomtatnak, tehát a nagy, ipari méretű gépekre. Ezután haladhatunk tovább az egyszerű otthoni vagy irodai felhasználók irányába. Így alapvetően kicsinyíthetjük a technológiát úgy, hogy az illeszkedjen a hétköznapi környezetbe – hangsúlyozta a fejlesztő.
Évente 14 milliárd dollár értékben adnak el tintapatront világszerte. Ezeknek kevesebb mint 30%-át hasznosítják újra. A kidobott patron teljes lebomlási ideje mintegy 450 év.