Az ENSZ szerint az Iszlám Állam ammóniát és kénvegyületeket halmozott fel a civilek lakta területeken, a világszervezet szerint félő, hogy újabb vegyi támadásra készülnek, miközben az Egyesült Államok által támogatott iraki erők megpróbálják visszaszerezni a dzsihadistáktól Moszult.
Az egyik keresztény milícia, a Karakos városát védő erők szerint a 2014-ben a szélsőségesek kezére került település a terrorszervezet rakétagyáraként funkcionál.
- Miután egy rakéta csapódott a kertbe, furcsa szag kezdett terjengeni. Mint amikor egy holttest már három-négy napja oszlik, olyan volt. Másnap jöttek a biztonsági erők, hogy elvigyék. Úgy gondolták, a vegyi anyagok benne már nem veszélyesek, ezért mindenféle védőfelszerelés nélkül, puszta kézzel nyúltak hozzá – mondta egy helybéli.
A Ninivei síkság, ahol a város is fekszik, egy kiterjedt keresztény kisebbség otthona: többségükben asszírok és káldeuosok élnek ott, bár mára már sokan elmenekültek, amikor a térséget megszállta a dzsihadista szervezet.
- Ez a helység az egyházé volt. Az iszlamisták használták, és nem tettek vele semmit, nem égették fel, hanem kvázi gyárként használták – mondta egy keresztény harcos.
Moszul több mint egy hete tartó ostromában állítólag már több mint ezer dzsihadista vesztette életét: az észak-iraki városban még legalább egymillió civil él.
Civilek által lakott moszuli közterületeken halmoz fel ammóniát és kénvegyületeket az IÁ – az ENSZ vegyi támadásoktól tart.