Арешт лідерів прокурдської Демократичної партії народів поглибив розкол між Туреччиною та Євросоюзом та підтвердив неготовність Анкари послабити свої антитерористичні закони. Це була одна з головних вимог Брюсселя в перемовинах про надання безвізового режиму Туреччині. Крім того, ЄС занепокоєний також поновленням смертної кари в країні, арештами журналістів, заборонами соцмереж та закриттям ЗМІ.
“Якщо ми відмовимося від політики візової лібералізації відносно Туреччини, то винуватити в цьому треба буде не Євросоюз, а турецьку владу. Пану Ердогану треба буде пояснити громадянам, чому вони, на відміну від інших європейців, не зможуть вільно пересуватися Європою. Адже саме він може бути тим, хто не виконав домовленостей між Туреччиною та ЄС,” – сказав Юнкер.
З критикою на адресу турецького уряду виступили й інші європейські політики, зокрема очільниця дипломатії ЄС Федеріка Моґеріні, міністр закордоних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр та голова Європарламенту Мартін Шульц. Втім, міністр закордонних справ Туреччини заявив, що погрози ЄС “не мають жодної цінності для Анкари”.
“Наші європейські друзі повинні змінити своє бачення. Вони вважають себе прикладом демократії, а Туреччину та інші країни, приміром балканські, – другосортними державами. Цю точку зору треба змінити,” – заявив міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу.
Європа пообіцяла прискорити лібералізацію візового режиму з Туреччиною після того, як та взяла на себе зобов‘язання стримувати потік біженців за Сходу до ЄС.