Lucia Bárcena röplapokat osztogat a TTIP, a transzatlanti kereskedelmi és befektetési partnerségnek nevezett szabadkereskedelmi egyezmény ellen az Európai Unió és az Egyesült Államok között. Barcelonában vagyunk, Spanyolországban. A gazdasági válságra válaszul megerősödtek a jobb- és baloldali globalizációkritikus mozgalmak, a törekvéseik hangsúlyos eleme a hazai piac védelme is. Lucia tiltakozásokat szervez Spanyolországszerte. A “környezetvédők akcióban” csoportot képviseli, szerintük a nagyvállalatok csak bajt okoznak.
– A demokráciánkra óriási veszély leselkedik: elveszíthetjük a szuverenitásunkat – summázza ellenvetéseit Lucia. – Ezekkel az egyezményekkel a hatalmunkat, a közintézményeinket, a civil társadalmat a nagyvállalatok kezére adjuk. Ezekkel az egyezményekkel végső soron kinyírjuk a nemzetállamokat.
15 000 munkahely: egy tollvonásnyira
Elmentünk egy spanyol multicéghez, az autóalkatrészeket gyártó Ficosához. Majdnem minden nagyobb autógyár termékében használják az alkatrészeiket, a vállalat évi egymilliárd eurós fogalmat bonyolít, gyártósorokat működtet Európában, Ázsiában, Észak- és Dél-Amerikában.
A Ficosa top-menedzserével, Emilio Varelával, a spanyol autóalkatrész-gyártók szövetségének (SERNAUTO) alelnökével találkoztunk. Biztonsági övek, lámpák, fékek – a legtöbb alkatrészt az atlanti-óceán mindkét partján engedélyeztetni kell. Az autóalkatrész-gyártóknak ez évente tizenkét milliárd dollárnyi költséget jelent, amit a TTIP megspórolna nekik.
– A termékeink előállítási költségét 26 százalékkal növeli az eltérő szabályozás auz Egyesült Államokban és az Európai Unióban – mondta az Euronewsnak Emilio Varela Sieira. – A TTIP megoldhatná ezt, nagyobb sikert tudnánk elérni, az üzletünk növekedhetne, sok munkahelyet is tudnánk teremteni a hazánkban. 20 százalékos forgalomnövekedés mellett 15 000 munkahelyet tudnánk létrehozni Spanyolországban.
Szabad utat az ólomtartalmú rúzsnak
A LUSH is globális vállalkozás, 15 000 embert alkalmaz a világban, ebből 250-et Spanyolországban. Ennek ellenére támogatja a globalizáció ellenes aktivistákat. A LUSH helyben állítja elő termékeit, harcol a szépségipari állatkísérletek ellen. Victor Manuel, a cég egyik menedzsere szerint a TTIP olyan termékek előtt nyitná meg az utat, amelyek nem felelnek meg a vállalat etikus üzletről szőtt elképzeléseinek.
– Jó példa a TTIP-re, hogy a kozmetikai iparban a tiltott vegyi anyagoktól való védelem megszűnik – magyarázta Victor Manuel compliance menedzser. – Európában 1300 vegyi anyag alkalmazását tiltják a szépségiparban, az Egyesült Államokban 11-ét. Vegyük például az ólmot, amit az Egyesült Államokban ma is használnak egyes rúzsokhoz, nem úgy mint a mi termékeinkben.
– A címkézés az egyetlen eszköz, ami alapján az emberek megérthetik, hogy mi van a termékben, amit megvesznek – hangsúlyozta a velünk tartó Lucia. – Csakhogy a TTIP ezt is veszélybe sodorja, így a fogyasztónak alapvető információk nélkül kellene döntenie arról, hogy megvesz