Ізабель Кумар, Євроньюз:
“На виборах у США запекла битва кандидатів йде “з відкритим забралом”, але хто б не став наступним господарем Білого Дому – Гілларі Клінтон чи Дональд Трамп – результат перегонів матиме глобальні наслідки. Якими вони будуть для Європи – історично близького союзника Сполучених Штатів?
Саме це ми обговоримо у цьому спеціальному випуску “Глобальної розмови” з трьома відомими людьми. Про геополітичну складову нам розповість Александер Стубб – колишній прем‘єр-міністр Фінляндії. Економічні аспекти обговоримо з колишнім генеральним директором Світової Організації Торгівлі Паскалем Ламі, а питання культури – з видатним кінорежисером Кеном Лоучем.”
Геополітичний аспект
“З Фінляндії до мене приєднується Александер Стубб, дякую за участь у “Глобальній розмові”. Як Ви знаєте, нашою темою є вплив американських виборів на Європу. З цієї точки зору, якими би Ви хотіли бачити зовнішньополітичні пріоритети наступного президента США?”
Александр Стубб, колишній прем‘єр-міністр Фінляндії:
“Якби мені треба було визначити це кількома словами, одним з них було би “залучення”, а ще ця політика має бути справді міжнародною. Для європейців надзвичайно важливо бачити залучені, небайдужі Сполучені Штати – чи то в Європі, на Близькому Сході, в Азії, Африці чи деінде. Нам потрібні близькі союзники, нам треба, аби США і Європейський Союз стояли пліч-о-пліч.”
Ізабель Кумар, Євроньюз:
“То як би Ви охарактеризували у цьому сенсі потенційне президентство Дональда Трампа або Гілларі Клінтон?”
Александр Стубб, колишній прем‘єр-міністр Фінляндії:
“Одна з них була би справді залученою, а інший, ймовірно, байдужим. Я особисто знайомий з Гілларі Клінтон, я був міністром закордонних справ у той самий час, коли вона була держсекретарем. І я дуже вражений її рівнем компетенції у зовнішній політиці та її пасіонарністю. Вона, можливо, буде навіть більш залученою, ніж президент Обама. Дональда Трампа я не знаю, але з його заяв я чую про будівництво стін, про протекціоністські та націоналістичні заходи, про виведення звідусіль американських військ, тож з точки зору Європи, якщо його слова не розходитимуться зі справами – нічого доброго це не віщує.”
Ізабель Кумар, Євроньюз:
“Під час президентських дебатів вони практично не говорили про нас – європейців, тож якими, на Вашу думку, будуть стосунки США з Європою, бо ми можемо про це лише здогадуватись?”
Александр Стубб, колишній прем‘єр-міністр Фінляндії:
“Якщо президентом США оберуть Гілларі Клінтон, ми побачимо набагато більш залучені Сполучені Штати. Вони не вийдуть з НАТО, вони скоріш за все не почнуть виводити війська з Європи, вони розглядатимуть Європу як близького союзника і партнера у переговорах на Близькому Сході, чи у питанні війни в Сирії та боротьби з тероризмом. Обрання ж Дональда Трампа, на мою думку, стане шоком для цілої системи. Європейці завжди дуже пильно стежать за подіями у США, і гадаю чимало людей справді налякані тими заявами, що лунають від Дональда Трампа. Без