Oroszország, menekültek, brexit és a szabadkereskedelm – röviden ezek voltak a napirendi pontok a csütörtökön kezdődött EU csúcson.
Az egyik legfontosabb kérdés Oroszország volt, miután Moszkva több frontot is megnyitott.
A csúcsra igyekvő Donald Tusk azt mondta: az Európai Uniónak egyetlen opciót sem szabad elvetnie, nyitva kell hagynia a szankciók lehetőségét is Oroszország ellen a szíriai beavatkozás miatt.
Az Európai Tanács elnöke később a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az EU vezetőinek álláspontja szerint minden orosz aktivitásnak, legyen az légtérsértés, dezinformációs kampány, hekkertámadás, az Unió folyamataiba való beavatkozás, a balkáni szerepvállalás, a maláj gép katasztrófájának esete, egyértelműen mutatják, hogy Oroszország célja az Unió meggyengítése.
Az egyelőre az első nap után nem látható, hogy miként akarja kezelni az EU az “orosz problémát”, annyi azonban körvonalazódik, hogy további szankciók alkalmazására most nem készül.
Ahogy az Európai Parlament elnöke Martin Schulz is mondta, jelenleg nem lát arra lehetőséget, hogy újabb szankciókat vezessenek be, de rögtön hozzá is tette, hogy arra sem lát lehetőséget, hogy az eddigi szankciókon enyhítsenek.
Központi kérdés volt a török vízumalku is, amelyről heteken belül egyezségre kellene jutni. A dolgok jelenlegi állása szerint a török vízumot meg akarják adni, de közben a vízummentesség felfüggesztésének lehetőségére hoznának egy új szabályt.
Pénteken az uniós vezetők megbeszélést folytatnak majd a folyamatban levő kereskedelmi egyezményekről, és ezen belül az EU és Kanada közötti szabad-kereskedelmi megállapodás -a CETA kérdésről.
Sajtóhirek szerint az Europai Unio tagállamai hajlandóak lennének újabb garanciákat adni Valloniának, hogy a belga tartomany elfogadja az EU-Kanada szabadkereskedelmi egyezményét. Most nagyköveti szinten tárgyalnak erről, ha megegyeznek, pénteken az állam és kormányfők jóváhagyhatják a döntést.