Поки триває наступ іракської армії на Мосул, що 2 роки перебуває в руках джихадистів ІДІЛ, правозахисна організація Amnesty International підготувала ґрунтовний звіт під назвою: “Покарані за злочини ІДІЛ: внутрішньо переміщені іракці, що зазнали знущань з боку іракських ополченців та урядових військ”. Цей звіт повідомляє про серйозні порушення прав людини та воєнні злочини:
“Існують реальні побоювання, що наступ на Мосул може спричинити гуманітарну катастрофу в результаті однієї з найбільших техногенних криз з внутрішньо переміщеними людьми в останні роки.
Наразі ми маємо 3,3 мільйони переміщених іракців, приблизно 1 з 10 іракців. Гуманітарні установи прогнозують, що до одного мільйона, або більше, людей могли стати переміщеними особами в результаті наступу на друге місто країни”, – розповідає Вільям Шпіндлер, прес-секретар верховного комісара ООН у справах біженців.
Amnesty International повідомляє, що в одному випадку воєнізовані групи та урядові сили затримали тисячі підлітків і чоловіків, які потім зазнали тортур, їх викрали силою, або ж незаконно стратили:
“Агенція ООН у справах біженців наголошує, що мешканці Мосула, які шукають притулок, не повинні мати перепони на своєму шляху, і отримати доступ до безпечних зон, включно зі спеціалізованими таборами, що розташовані на певній відстані від лінії фронту та в яких відсутні ополченці”.
Доповідь Amnesty International базується на інтерв‘ю з більш ніж 470 колишніми затриманими свідками, родичами загиблих, посадовими осібами та співробітниками гуманітарних організацій.
У доповіді також наголошуються випадки так званої “помсти” та інші випадки дискримінації, з якими стикаються араби-суніти, підозрювані в підтримці чи співучасті в злочинах ІДІЛ.
Чимало з них стали внутрішньо переміщеними особами під час масштабних військових операцій в 2016 році по всій країні, в тому числі, у Фалуджі.