Indiában tanácskoztak a BRICS-országok államfői vasárnap.
A világ leggyorsabban fejlődő gazdaságai – Brazília, Oroszország, India és Kína – 2009 nyara óta hangolják össze gazdasági és politikai stratégiájukat. A társulás ötödik tagja, a Dél-Afrikai Köztársaság másfél évvel később nyert felvételt.
Az idei csúcsértekezlet kulcskérdése az volt, vajon mennyire képesek befolyásolni a kedvezőtlen politikai és gazdasági trendeket.
A kínai államfő, Hszi Csin-ping arra figyelmeztetett, hogy a világgazdaság, habár kilábalt a válságból, továbbra is ingatag lábakon áll. A nemzetközi kereskedelem és a befektetések piaca jócskán visszaesett. A nyersanyagárak ingadoznak. Vagyis az alapvető problémákat, amelyek a pénzügyi válságot okozták, a nemzetközi közösség nem oldotta meg.
Az indiai államfő, Narendra Modi a terrorfenyegetettséget hangsúlyozta, és külön kiemelte, hogy India és Pakisztán határán is kiújultak az összecsapások. Nyilvánvalóan Pakisztán stratégiai szövetségesének, Kínának szánta a megjegyzést.
A BRICS-csúcs vendégei voltak a Bengáli-öböl menti országok technikai és gazdasági együttműködésének (Bimstec) tagjai is. Az ünnepi ebéd után kétoldalú tárgyalásokat folytattak vendéglátóikkal.
Thaiföld elnöke, egyúttal külügyminisztere, An Szan Szú Csí, aki a nyári választásokon győztes ellenzék Nobel-békedíjas vezére volt, Thaiföld első embereként most járt először Indiában.
A BRICS-csoport a világ lakosságának majdnem felét, a világgazdaság negyedét képviseli 16 ezer 600 milliárd dollár összértékben.