Хуліан Лопес Гомес, кореспондент euronews:
“Це – мікроскопічне зображення змодельованої тканини головного мозку людини, створеної зі стовбурових клітин в Університеті Люксембургу. Вчені закладу вважають, що подібна біоінженерія може розширити межі їхніх знань в галузі біомедицини без використання лабораторних тестів на тваринах. У цьому репортажі ви побачите, що вченим не бракує ідей для досягнення цієї мети”.
Дослідники взялися за вирощування біоштучних мініатюрних екземплярів мозку з певною метою: вони вивчають можливі підходи до розробки нових методів лікування хвороби Паркінсона. І не тільки...
Єнс Швамборн, біолог, фахівець з вирощування стовбурових клітин, Люксембурзький університет:
“Ми працюємо з людськими стовбуровими клітинами. Більшість цих клітин ми беремо в пацієнтів, тому вони мають безпосередній стосунок до цієї хвороби. Сподіваємось, що ці методи допоможуть нам замінити лабораторні тести на тваринах у дослідженнях хвороби Паркінсона. Є певні докази того, що подібні системи відображають процес захворювання більш точно, ніж моделі, виготовленні із застосуванням тварин. Тож, так, подібними методами можна буде дійсно замінити тести на тваринах. І не лише замінити їх, але і отримати значні результати”.
Люксембурзький університет та інші дослідницькі заклади Європи вивчають альтернативні методи для зменшення чи й повного уникнення лабораторних експериментів на тваринах. Ці методи базовані або на пробіркових, або на комп‘ютерних моделях.
В італійському місті Іспра перевіряють безпеку цих обнадійливих методів для застосування на людях. Науковці, наприклад, довели, що вирощені у пробірках стовбурові клітини дуже чутливі до токсичних речовин.
Франческа Пістоллато, біолог, JOINT RESEARCH CENTRE:
“Завдяки цим експериментам можна зрозуміти, як ці клітини мозку функціонують, і як нейрони передають електричні імпульси. Можна також визначити вплив, який матимуть токсичні речовини, такі як пестициди та гербіциди на електричну активність нейронів. А ще ці системи, засновані на клітинах людини, дозволяють зрозуміти на пробірковому рівні, як працюють всі ці механізми. Тож, так, це дійсно альтернатива для випробувань на тваринах у нейро-токсикології”.
Вчені з Об‘єднаного дослідницького центру сприяють популяризації нових лабораторних методів без застосування тварин, забезпечують нагляд та бази даних для цих альтернативних підходів.
Моріс Велан, біоінженер, JOINT RESEARCH CENTRE:
“Діалог між різними учасниками експерименту є надзвичайно важливим. Потрібно обговорювати разом способи забезпечення якості, гарантування надійності та стійкості цих альтернативних методів без перешкод для інновацій”.
У Люксембургу вчені цієї лабораторії використовують біоштучну людську шкіру для вивчення можливих подразнень від косметики. Частину цих тестів раніше здійснювали на кроликах.
Барт де Вевер, директор компанії ATERA:
“Шкіра кролика дуже відрізняється від людської. І відколи ми здатні імітувати шкіру людини в лабораторії, це набагато кращ