Єврокомісія підтримала глобальну угоду зі скорочення авіаційних викидів, що її затвердила Міжнародна організація цивільної авіації. За угодою, досягнутою в Монреалі, передбачається, що авіалінії будуть зобов‘язані компенсувати зростання викидів вуглекислого газу після 2020 року. У першій фазі – з 2021 по 2026 роки виконання плану буде добровільним, серед країн-учасниць є і Україна.
Говорить Віолета Булк, Комісар ЄС з питань транспорту:
“Нині ми розпочали процес, ми не будемо радикально змінювати думку. У схемі з самого початку братиме участь 65 держав, 80 відсотків надмірних викидів парникових газів буде компенсовано. Участь беруть 18 з 20 країн з найбільшою авіацією”.
“Цю угоду уклали після кількох років суперечок щодо того, як скоротити викиди вуглекислого газу в авіаційному секторі. Планується, що замість встановлення лімітів чи штрафів авіалінії компенсуватимуть будь-яке збільшення викидів за допомогою схем – наприклад, таких, як саджання дерев. Але захисники довкілля кажуть, що цього недостатньо”, – повідомляє з Брюсселя кореспондент Євроньюз Джеймс Фрейні.
Пояснює Фемке Де Йонг, представник Carbon Market Watch:
“Викиди авіації є джерелом викидів парникових газів, яке найшвидше зростає в світі. І їхні викиди мають збільшитися вчетверо в найближче десятиріччя, а це означає, що їх буде чверть від усіх викидів вуглекислого газу в 2050 році. Таким чином, слід негайно зайнятися цим питанням. Досягнута угода є першим кроком для регулювання цих викидів. Однак цього недостатньо, щоб обмежити глобальний обсяг до рівнів, які вважаються безпечними”.
Угода діятиме з 2020 року, рівні викидів того року використовуватимуться в якості орієнтира. А в листопаді розпочне діяти глобальна угода ООН з боротьби зі зміною клімату.