Родини жертв терактів 11 вересня 2001 року у США таки зможуть позиватися в американських судах проти Саудівської Аравії через обвинувачення у ймовірній підтримці терористів, причетних до нападів.
15 з 19-ти виконавців терактів, що забрали майже 3000 життів, були вихідцями із Саудівської Аравії, включно з Мохамедом Аттою, якого вважають організатором нападів, хоча безпосередній зв‘язок держави з терористами ніколи не був доведений.
Але у середу 28 вересня Конгрес США подолав вето президента Обами, даючи “зелене світло” на застосування закону щодо судового переслідування спонсорів тероризму.
Схвалений Сенатом і Палатою представників – у травні і вересні, відповідно – цей закон дозволяє обходити принцип так званого “суверенного імунітету”, за яким держави чи їхні офіційні представники не можуть переслідуватися у третіх країнах.
“По 15-ти роках після трагедії, ми і досі дізнаємося нові факти, але з‘являється дедалі більше доказів того, що уряд Саудівської Аравії, чи принаймні окремі підрозділи і представники цього уряду надавали допомогу і підтримку у здійсненні одного з найгірших злочинів у Сполучених Штатах”, – каже сенатор-демократ Річард Блументаль.
Водночас деякі законодавці висловлюють стурбованість потенційними наслідками впровадження закону для самих США.
“Сьогодні я підтримую ухвалення цього закону, але я роблю це з усвідомленням того, що можуть бути небажані наслідки, що зашкодять нашим національним інтересам. А ще з рішучістю працювати спільно для подолання негативних наслідків, якщо вони будуть,” – заявив сенатор-республіканець Боб Коркер.
Ухвалення закону спричинило хвилю обурення у самій Саудівській Аравії. Королівство і раніше критикувало адміністрацію Обами за політику, що дозволила вийти з ізоляції ключовому опоненту Ер-Ріяда у регіоні Ірану. Країна рішуче відкидає причетність до нападів 11 вересня і вимагала від Білого Дому накласти вето на новий закон.
Небезпека для самих Сполучених Штатів полягає у тому, що застосування закону може спричинити реакцію “бумерангу”, і відкриє двері для потенційного переслідування американських вояків чи дипломатів через їхні дії у третіх країнах.