Щоб спробувати зрозуміти, з якими настроями та очікуваннями йдуть на ці вибори росіяни, ми поговорили з соціологом московського “Лєвада-центру” Дєнісом Волковим. Денис, добрий день, ласкаво просимо на Євроньюз.
Дєніс Волков:
Доброго дня.
Євроньюз:
Дєніс, проведені в кінці серпня опитування Вашого інституту, а також Всеросійського центру вивчення громадської думки і Фонду громадської думки свідчать про падіння рейтингів “Єдіної Россії”. Чим Ви могли би це пояснити?
Дєніс Волков:
Падіння рейтингів “Єдіной Россії” – це тривалий тренд, він почався десь півтора року тому. Після приєднання Криму рейтинг виріс і досяг свого максимуму в травні-червні 2015 року, як, власне, і рейтинг Путіна. Після цього почалося падіння, досить повільне. 50% (від усіх росіян) він сягнув у середині 2015 року, навесні 2016 року він становив близько 40%, зараз – приблизно на рівні 30%. Але при цьому треба розуміти, що 30% від всіх росіян дадуть “Єдіної Россії” 50% голосів і навіть більше, коли потрібно буде перерозподіляти голоси тих партій, які не подолають бар‘єр.
Євроньюз:
В обговореннях причинами такого падіння рейтингу називаються невдоволення деякими заходами уряду щодо індексації соціальних виплат, значне збільшення представництва в бюлетенях нових партій, що знижує інтерес до традиційної парламентської четвірки. Що з цього здається Вам справедливим, дійсно має вплив?
Дєніс Волков:
Почасти це все правильно, але, мені здається, настрій створює ось ця нормалізація настроїв після того, як “ефект Криму” все-таки проходить. Економіка – вона важлива, і економічна криза, її росіяни теж відчувають, але тут важливо розуміти, що криза дуже повільно діє. Усвідомлення, з одного боку, приходить повільно і поступово, а з іншого, люди адаптуються. Поява нових партій? Ну, поки що багато нових партій навіть невідомі людям. Так, це трішечки “розбавляє” список, трішечки знижує показники “Єдіної Россії”, але тут мені здається більш важливим є ось цей довготерміновий тренд на падіння популярності.
Євроньюз:
Дєніс, а як все це може позначитися на явці?
Дєніс Волков:
На явку, я думаю, більше вплине перенесення виборів на вересень. Якщо в грудні традиційно була велика явка, то у вересні все-таки менша. Складно зараз передбачити точно, але – менша. І інтерес до виборів менший, люди менше говорять про них в транспорті, обговорюють. Громадську увагу відтягують від виборів. Напевно, владі цікавіша менша явка, тоді прийдуть найбільш привчені люди, для кого це не стільки можливість висловити свою думку і вплинути якось на склад думи, скільки звичка, громадянський обов‘язок. Проголосувати лише тому, що так потрібно.
Євроньюз:
На Вашу думку, яким переважно буде настрій виборців – прагнення змін чи апатія?
Дєніс Волков:
Мені здається, скоріш за все апатія, але треба розуміти, що відповідальність нових ліберальних партій теж велика, оскільки кампаній в великих містах, де, власне, і зосереджений їхній виборець, практично не було. Основна претензія до ліберальних п