Irakban a kormányerők egyre közelebb nyomulnak az Iszlám Állam terrorszervezet ottani fellegvárához, Moszulhoz.
Az ország északi részén, a Tigris folyó partján fekvő, több ezer éves nagyváros az elsők között esett el a terroristák hadjáratának kezdetén, 2014 júniusában.
A hadsereg kedden egy közeli települést, a körülbelül 70 kilométerre lévő, olajban gazdag Kajarát támadta. Stratégák szerint ez a város jó bázis volna Moszul ostromához.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának szóvivője ezzel kapcsolatban arra figyelmeztetett, hogy ez a hadművelet hatalmas áldozattal járhat. Adrian Edwards azt mondta, bizonyára szükségtelen bárkit is emlékeztetnie arra, hogy Moszul a második legnagyobb város Irakban. Egy ottani katonai hadművelet akár egymillió kétszázezer embert is érinthet.
A hajdan kétmilliós nagyvárosban ennyien még mindig vannak, úgyhogy az ENSZ és a nemzetközi segélyszervezetek most versenyt futnak az idővel: legalább hat menekülttábort fel akarnak állítani Irak északi részén, mielőtt elkezdődik Moszul ostroma.
Több minden is nehezíti a dolgukat. Sok helyütt tisztázatlan, hogy kié a föld. Máshol a tulajdonos nem akarja átengedni a kért területeket. A domborzat is komplikálja a táborépítést, és sokfelé törzsi és vallási feszültségekkel kell számolnia annak, aki idegeneket akar akár ideiglenesen betelepíteni.
Az ENSZ adatai szerint az elmúlt hónapokban csaknem 50 ezer ember vándorolt el Moszul környékéről, ahonnan az őszre várt ostrom százezreket indíthat útnak egy olyan országban, ahol már majdnem 3,5 millióan váltak földönfutóvá az Iszlám Állam terrorhadjáratának kezdete óta. Közülük csak minden hatodik él menekülttáborban.