Fergusontól Dallasig: a rendőri erőszak évei

euronews (magyarul) 2016-07-09

Views 5

- Már túl sok ilyen tragédiát láttunk. Tavaly kétszer annyi feketét lőttek le a rendőrök, mint ahány fehér embert. Amikor ilyen esetekkel szembesülünk, akkor a polgáraink nagy része azt érzi, hogy azért történik ez, mert a bőrszínük miatt nem ugyanúgy bánnak mindenkivel – mondta az amerikai elnök.

Barack Obama láthatóan megrendült, amikor nyilvánosság elé lépett, miután két afroamerikai férfit lőttek le fehér rendőrtisztek. Az eset után számos amerikai nagyvárosban szerveztek rasszizmus ellenes tüntetéseket. Amerikában 30%-kal gyakrabban állítanak meg közúti ellenőrzésen feketéket, mint fehéreket, és háromszor nagyobb az esélye, hogy átkutatják őket.

Szerdán egy rendőrtiszt közúti ellenőrzés során lőtt le egy fekete férfit. Philando Castile a minneapolisi kórházban halt meg. Barátnője telefonjával rögzítette az esetet, és a videót a Facebookra is feltöltötte. Óriási felháborodást váltott ki Amerika szerte. Minnesota kormányzója, Mark Dayton szerint a férfi halálához bőrszínének is köze volt.

Az eset alig 48 órával azután történt, hogy egy másik, szintén nagy felzúdulást kiváltó rendőri lövöldözés volt a louisianai Baton Rouge-ban. Két fehér rendőrtiszt lelőtte Alton Sterlinget, miután már a földre teperték egy áruház parkolójában. Csakúgy mint Minnesotában, itt is felvették az esetet.

Régebben nagyobb dühöt váltott ki az emberekből, amikor az érintett rendőrtisztek ellen nem indult eljárás, vagy nem ítélték el őket, mint ahogy a fergusoni gyilkosságnál történt. Két évvel ezelőtt egy fehér rendőr több lövéssel megölt egy fegyvertelen fekete tizenévest, Michael Brownt. A rendőrtisztet meg sem vádolták. Emiatt erőszakos tüntetések robbantak ki, autókat gyújtogattak, és boltokat is kifosztott a dühös tömeg.

Share This Video


Download

  
Report form