Dzielnica Bari Santa Cruz (żydowska) w Sewilli, 8 lipca 2015 r.

dozia1956 2016-04-02

Views 40

Santa Cruz

Nie ulega wątpliwości, że dzielnica Santa Cruz cieszy się największą popularnością wśród turystów. Ta dawna dzielnica żydowska pełna jest krętych i wąskich uliczek, małych eleganckich placyków, a także tradycyjnych andaluzyjskich domów, odgrodzonych od ulicy bramami z kutego żelaza.

Dzielnica Santa Cruz (hiszp. Barrio de Santa Cruz) usytuowana jest za murami sewilskiego Alkazaru (dokładniej mówiąc pomiędzy Alkazarem, Ogrodami Murillo oraz ulicami Santa Maria la Blanca, San Jose i Mateas Gago). Historia tego miejsca sięga czasów panowania Maurów, bowiem to właśnie wtedy, w sąsiedztwie Alkazaru, rozwinęła się prężna społeczność żydowska. Po odbiciu Sewilli z rąk Almohadów w poł. XIII w., król Ferdynand III Kastylijski nakazał wszystkim Żydom przenieść się do dzielnicy Santa Cruz, co doprowadziło do powstania na terenie miasta żydowskiego getta. Na niewielkim obszarze pod murami Alkazaru Żydzi żyli i prowadzili handel przez następne 250 lat. Jednak na przełomie XV i XVI w., na mocy Edyktu z Alhambry (wydanego przez Izabelę I Kastylijską i Ferdynanda II Aragońskiego, i nakazującego wypędzenie Żydów z Hiszpanii), Żydzi opuścili Sewillę, a dzielnica Santa Cruz straciła na znaczeniu i popadła niemalże w ruinę. Pierwsze poważniejsze prace renowacyjne przeprowadzono w dzielnicy dopiero w XVIII w., natomiast w wieku XIX władze miasta przywróciły dzielnicy Santa Cruz jej dawny charakter.

Dziś Santa Cruz jest oblegana przez turystów, którzy tłoczą się na eleganckich placach Plaza de Santa Cruz, Plaza de Doña Elvira czy też Plaza del Patio de Banderas albo przesiadują w tutejszych kawiarniach i tawernach, często odwiedzanych przez cygańskie zespoły muzyczne. Dawniej na Plaza de Santa Cruz stał się kościół Santa Cruz (od którego wywodzi się dzisiejsza nazwa dzielnicy). Budowla ta została wzniesiona w stylu mudejar, w miejscu danej synagogi, a później, w czasach napoleońskich, została zburzona. Parafię przeniesiono więc do obecnego kościoła Santa Cruz (hiszp. Iglesia de Santa Cruz), usytuowanego przy ul. Mateos Gago. Warto zaglądnąć do świątyni i zobaczyć tu „Ostatnią Wieczerzę” dzieła Bartolome Estebana Murillo – znanego hiszpańskiego malarza doby baroku. Podążając tropem Murillo warto również zajrzeć do domu – muzeum malarza, Casa de Murillo, usytuowanego przy Calle Santa Teresa, a utworzonego 1972 r.

Tuż za dzielnicą Santa Cruz, przy Calle Santa Maria la Blanca, wznosi się inny, znany kościół Sewilli – Santa Maria la Blanca. Budowla ta wzniesiona została w XIV w., również na fundamentach starej synagogi.

Share This Video


Download

  
Report form