Кристал Пэлас 1_2 Арсенал _Видео обзор Highlights Английская Премьер Лига 2014_15 _ 26-й тур

Views 94

Crystal Palace (London) - Arsenal (London) - 1: 2
Goals: Cazorla, 8 (0: 1, pen); Giroux, 45 + 1 (0: 2); Murray, 90 + 4 (1: 2).
Warning: Match 19 - Coquelin, 28; Giroux, 56; Chambers, 85.

London "Arsenal" at a party swept to victory with a score of 2: 1 over the "Crystal Palace". On the 8 th minute penalty realized Santi Cazorla and in injury to the first half, while Olivier Giroud made the score 2: 0 in favor of the "Gunners". "Crystal Palace" played a ball on the 94th minute, Goalscorer - Glenn Murray. With this victory and misfire "Manchester United" Arsene Wenger's charges have risen to third place standings.
Head coach of "Crystal Palace" Alan Pardew said his team's defeat in the confrontation with the "Arsenal" in the 26th round of the Premier League. The game ended with a score of 1: 2, the expert noted that his players were better and deserved failure.

"I can not think of defeats like this. I am proud of the players, and I'm sorry that they did not earn in this game. We had a game plan from the first to the last minute, we were excellent, but sometimes this game can be very cruel.

Actions players and fans were exemplary, but we could not do better. With the score 0: 2 I kicked myself because we did not deserve this. We played the best football since I came to this team "- quoted expert BBC.

Кристал Пэлас (Лондон) – Арсенал (Лондон) – 1:2
Голы: Касорла, 8 (0:1, пен); Жиру, 45+1 (0:2); Мюррей, 90+4 (1:2).
Предупреждения: Матч, 19 – Коклен, 28; Жиру, 56; Чемберс, 85.

Лондонский «Арсенал» в гостях добился победы со счётом 2:1 над «Кристал Пэлас». На 8-й минуте пенальти реализовал Санти Касорла, а в компенсированное к первому тайму время Оливье Жиру сделал счёт 2:0 в пользу «канониров». «Кристал Пэлас» отыграл один мяч на 94-й минуте, автор гола — Гленн Мюррей. Благодаря этой победе и осечке «Манчестер Юнайтед» подопечные Арсена Венгера поднялись на третью строчку турнирной таблицы.
Главный тренер «Кристал Пэлас» Алан Пардью прокомментировал поражение своей команды в противостоянии с «Арсеналом» в 26-м туре Премьер-Лиги. Игра завершилась со счётом 1:2, специалист отметил, что его футболисты были лучше и не заслуживали неудачи.

«Я не могу припомнить поражений, подобных этому. Горжусь игроками, и мне очень жаль, что они ничего не заработали в этом матче. У нас был план на игру от первой до последней минуты, мы были превосходны, но иногда эта игра может быть очень жестокой.

Действия футболистов и болельщиков были образцовыми, но мы не могли добиться большего. При счёте 0:2 я пинал себя, поскольку мы не заслуживали этого. Мы играли в лучший футбол с того момента, как я пришёл в эту команду», — цитирует специалиста ВВС.