Előrehozott elnökválasztást tartanak jövő hét szerdán Görögországban. Eredetileg februárban lett volna a posztról döntő parlamenti szavazás. Elemzők szerint ezzel egy hónapok óta tartó belpolitikai válság záródhat le, amennyiben sikeres lesz a voksolás.
A kormánypártok Sztavrosz Dimasz volt uniós biztost jelölik államfőnek, az ellenzék senkit, de ez sem jelent biztos győzelmet, ugyanis ehhez a 300 fős parlamentben minimum 180 szavazat kell, a kormánypártoknak viszont csak 155 képviselőjük van.
Az elnökválasztás első fordulóját december 17-én tartják, akkor kétharmados többség kell a sikerhez. Amennyiben ez nincs meg, december 23-án megismétlik a voksolást, ugyanezekkel a feltételekkel. Ha akkor sem lesz meg az új államfő, akkor december 29-én ismét szavaznak a képviselők, ekkor viszont már elég lesz a 180 támogató voks is. Amennyiben az sem lenne meg, akkor előrehozott általános választásokat kell kiírni.
– Az elnökválasztás tulajdonképpen egy általános választást is jelent. Antonisz Szamarasz miniszterelnök mintha válaszút elé állítaná a képviselőket: vagy szavazzanak rá, hogy lezárja az uniós megállapodást, vagy szavazzanak a Szirizára, hogy tárgyaljanak és csatázzanak ők az Európai Unióval – nyilatkozta Dimitrisz Ciodrasz görög politikai elemző.
Az eurozóna pénzügyminiszterei hétfőn jelentették be, hogy két hónappal meghosszabbíthatják a Görögországnak nyújtott, december végén lejáró mentőcsomagot.
– A görög miniszterelnök döntése válaszút elé állította a független képviselőket és a kisebb parlamenti pártokat. A fő kérdés, hogy az uniós megállapodásra szavaznak-e vagy megnyitják az utat a parlamenti választások előtt, ami könnyen a szélsőbaloldali Sziriza fölényes győzelmét hozhatná – hangsúlyozta Sztamatisz Janniszisz, az Euronews athéni tudósítója.