A német pénzügyminiszter országa támogatásáról biztosította Franciaország és Olaszország gazdasági reformjait hétfőn Brüsszelben. Angela Merkel kancellár a hétvégén még kritizálta Rómát és Párizst a laza pénzügyi politikájuk miatt. A két ország gazdasága az eurózóna legrosszabbul teljesítői közt van.
- Ha megnézik, hogy milyen változtatásokat hoztak az eurózóna országai az elmúlt hetekben, azt látják, hogy például Olaszország igen figyelemre méltó munkaügyi reformokat hajtott végre, de Franciaország is újabb és újabb intézkedéseket hoz – mondta Wolfgang Schauble.
Olaszországban a szenátus a múlt héten fogadta el az új munkatörvényt, amelytől Matteo Renzi kormányfő a befektetések fellendülését várja, hogy kihúzzák az országot a recesszióból.
A reformok értelmében a nagyvállalatok könnyebben bocsáthatják el dolgozóikat, de elvileg csökkenni fognak a határozott idejű munkaszerződések, valamint több ember kaphat munkanélküli segélyt. A szakszervezetek tiltakoznak.
A Standard and Poor’s közben leminősítette Olaszország hosszú távú államadós-besorolását, a befektetésre ajánlott osztályzati sáv alsó szélére. A hitelminősítő szerint az olasz gazdaság növekedési és adósságkilátásai egyre rosszabbak.
Párizs a költségvetési hiányát biztosan nem fogja 2017 előtt az EU-ban előirányzott 3 százalék alá csökkenteni. A francia kormány azzal védekezik, hogy a gazdaság fellendítése az elsődleges feladata. A 2009 óta folyó túlzottdeficit-eljárás határideje szerint az országnak jövőre kellene az EU-ban egyezményes, előírásos 3 százalék alá csökkentenie hiányát. Márciusig kapott haladékot Párizs, hogy megfelelő intézkedéseket hozzon. Az eurózóna több politikusa szerint azonban az időnyerést Olaszország és Franciaország is csak arra fogja használni, hogy olyan törvényeket hozzon, amikkel megúszhatják a kötelezettségszegéssel járó büntetést.