subota, 16. jun 2012, 13:05
Gosti iz prošlosti
U četvrtak, 16. juna 1904. godine u Dablinu irski pisac Džejms Džojs i šarmantna sobarica Nora Barnakl izašli su na prvi ljubavni sastanak. Džojs i Nora ostali su zajedno do kraja njegovog života, a dan kada su razmenili prve nežnosti postao je i jedan od najčuvenijih datuma svetske književnosti.
Džejms Džojs je odlučio da upravo 16. jun 1904. bude dan u kome će se dešavati radnja njegovog romana Uliks. O tom jednom jedinom dablinskom danu pisao je 7 godina, u tri grada, na oko 800 stranica, o kojima je izrečeno mnogo žučnih rečenica. Dablinci su se odricali Džojsa, zamerali mu na prostoti, vulgarnosti, parodiji, plašili su se da će se prepoznati na nekoj stranici, a ni ostatak književnog sveta ovo delo nije dočekao raširenih ruku. Bilo je sudskih zabrana, spaljivanja knjiga, piratskih izdanja. Džojsov Uliks je bio književni ilegalac sve dok zabrane nisu ukinute, a delo proglašeno za jedno od najuticajnijih u istoriji književnosti.
Ono čega su se nekad stideli, danas im služi za ponos. Otud se od 1954. godine 16. jun slavi kao dan grada Dablina, a poštovaoci Džojsovog Uliksa idu tragom glavnog junaka romana, Leopolda Bluma, odlaze u krčme i pabove u koje je on svraćao, jedu ovčije bubrege sa roštilja za doručak, umivaju se sapunom od limuna i u džepu, kao amajliju, nose krompir. Zato što je sve to u Uliksu radio i Leopold Blum.
A širom sveta još od 16. juna 1924. godine organizuju se književne tribine o Džejmsu Džojsu, performansi i javna čitanja Uliksa.
U svetu književnosti 16. jun poznat je kao Blumsdej ili Blumov dan.
Na Blumov dan u Gostima iz prošlosti - Džejms Džojs i Uliks.
Autor i urednik: Mirjana Blažić Mikić.
Radio Beograd 1, 13h
http://ртс.срб//page/radio/sr/story/23/Radio+Beograd+1/1120026/Gosti+iz+pro%C5%A1losti.html