Nem csökkenti az olajkitermelést a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete – így döntöttek a tagok a csütörtöki bécsi konferencián. Vagyis marad a napi 30 millió hordós kvóta.
Az OPEC legerősebb tagja, Szaúd-Arábia már korábban jelezte, hogy nem kíván változtatni a kitermelésen, hiába egyre alacsonyabb a kőolaj világpiaci ára.
– Nem akarunk pánikolni, előbb megnézzük, hogyan reagál a piac. A mostani árcsökkenés még nem olyan hatalmas változás, legalábbis így gondoljuk mi, OPEC tagok – mondta a szervezet főtitkára az ötórás tanácskozás után.
A hírre a Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára ismét zuhant, már 75 dollár alatt mozog. Júniusban még 115 dollár volt. Az OPEC több tagja, például Venezuela, Irán és Irak a találkozó előtt a kitermelés csökkentését szorgalmazta.
A Lloyds List Intelligence elemzője arra emlékeztetett, hogy 2008 decemberében a nyersolaj hordónkénti ára 36 dollárra zuhant. Nem mondja, hogy ez megismétlődik, de ha akkor megtörténhetett, idén miért ne történhetne meg. A tárolók tele vannak, a kínálat egyre nő, miközben a kereslet egyre csökken.
Az OPEC termelési kvótája hat hónapra szól, legközelebb 2015 júniusában vizsgálják felül a mennyiségi korlátot.
A miniszterek arról is döntöttek, hogy a szervezet elnöki posztját januártól egy évre Diezani Alison-Madueke nigériai olajügyi miniszter tölti be.
Az olcsóbb olaj negatívan érinti több OPEC-tag gazdaságát, mivel a jövő évi költségvetésüket a száz dollár körüli hordónkénti ár alapján számították ki.
Az OPEC gazdagabb tagja viszont attól tartanak, hogy veszíthetnek a világpiaci részesedésükből, ami most 30-40 százalék körül van.
Elemők szerint az arab országok talán abban bíznak, hogy az olcsó olaj aláássa az egyre fokozódó amerikai palaolaj-kitermelést. Az utóbbihoz szükséges technológia ugyanis nagyon drága, ráadásul környezetvédők folyamatosan támadják a természetre gyakorolt káros hatása miatt.