Elnökválasztás Tunéziában: az iszlamista szavazóké lesz az utolsó szó?

euronews (magyarul) 2014-11-23

Views 0

Lezárulhat a demokratikus átalakulás Tunéziában, miután a helyiek – az Arab Tavasz óta először – szabadon választanak elnököt az országnak.

A vasárnap reggel kezdődött voksolásnak elemzők szerint valójában csak két esélyese van. A huszonhét induló közül ugyanis jelentős támogatottsággal csak az ideiglenes államfő, Monszef Marzuki és a hamarosan kormányt alakító Nida Tunsz vezére, Bedzsi Kaid Esszebszi bír.

A szavazók egyike azt mondja, ez mindenképpen ünnepi pillanat, a lényeg, hogy jó elnök jöjjön, aki fellendülést hoz. Másikuk olyan elnökre vágyik, aki megóvja a lakosságot a borzalmaktól, és tartós békét teremt.

A múlt rendszer hatalmi elitjéből ismert Esszebszi, akinek világi pártja többséget szerzett az októberi parlamenti választásokon az iszlamista Ennahdával szemben, az állam tekintélyének és erejének helyreállítását ígéri.

A forradalom után, 2011 decemberében megválasztott ideiglenes államfő, Marzuki szerint Esszebszi győzelme az egypártrendszer visszatértével fenyegetne. Ez ellen kínál garanciát saját személyében.

Marzuki pártja, a Kongresszus a Köztársaságért tagja volt az előző kormánykoalíciónak, amelyet a forradalom után az iszlamista Ennahda alakított.

A mostani elnökválasztáson az Ennahda egyik jelöltet sem támogatja, így aztán könnyen lehet, hogy híveinek szavazatai döntenek majd.

Tunézia a térség egyetlen olyan országa, ahol az Arab Tavaszt kiegyezés és nem politikai káosz követte. A múlt év politikai gyilkosságain is sikerült átlavírozniuk, és ez év elejére összeállt az új – az arab világban példátlanul liberális – alkotmány is. Az októberi parlamenti választások után az elnökválasztással befejeződik a demokratikus intézményrendszer kialakítása.

Ha november 23-án egyik jelölt sem gyűjti be a voksok több mint felét, az elnökválasztás második fordulója decemberben lesz Tunéziában.

Share This Video


Download

  
Report form