Nem szívesen beszélünk róla, holott tízezrek haláláért felelős. A fejlődő országokban naponta kétezer, öt évesnél kisebb gyermek hal meg hasmenésben és más, ezzel összefüggő fertőzésekben.
Világszerte 2 és fél milliárd embernek nincs az otthonában toalett. 1 milliárd ember pedig kénytelen a szabad ég alatt végezni szükségét. Közülük 825 millióan afrikai és ázsiai országokban élnek, például csaknem 600 millióan Indiában.
Ahol nincsenek megfelelő higiénés feltételek, ott nincs ivóvíz sem. Könnyen terjed a kolera, a tífusz, a hepatitisz, a gyermekbénulás. Az ebola a legjobb példa arra, hogy milyen veszélyesek lehetnek a fertőzött emberi váladékok. Az Egészségügyi Világszervezet szerint Libéria lakosainak fele, Sierra Leone népességének több mint negyede még életében nem használt toalettet.
– Az ebola-járvány bizonyítja, hogy a higiénés feltételek hiányában az orvosok, nővérek sem tudnak hatékonyan dolgozni. Az ezredforduló óta tízmillió gyermek halálát okozta a rossz táplálkozás, a tüdőgyulladás és a hasmenés – mondta a Water Aid szervezet munkatársa, Fleur Anderson.
Indiában is a népesség több mint fele kénytelen a szabad ég alatt végezni a dolgát. Ez nemcsak egészségügyi, hanem biztonsági probléma is, főleg a lányok és asszonyok számára. Sok nemi erőszak ilyenkor történik, amikor a legkiszolgáltatottabbak az áldozatok.
Egy rádzsasztáni asszony azt mondta, sérti a büszkeségét, hogy otthonán kívül, a szabadban kell leguggolnia, de nincs más választása. Ha bárki arra jár, gyorsan feláll.
Ugyan az elsődleges közegészségügyi szükségletek közé tartozna, a megfelelő toalettek kiépítését és a szennyvízelvezetés megoldását gyakran elhanyagolják a kormányok. Pedig ez hosszú távú befektetés, amit az ilyen fejlesztéseket 30 éve végrehajtó Dél-Korea és Szingapúr jó példája is igazol.