Неофіційний референдум у Каталонії викликав очікувану реакцію Євросоюзу: Єврокомісія відмовилася коментувати опитування про політичне майбутнє цієї автономної області в Іспанії. Мовляв, це справи самої країни. Говорить речник Єврокомісії Маргарітіс Шінас:
“Єврокомісія не висловлює свою думку щодо питань внутрішньої організації, які входять до питань конституційного устрою наших держав-членів”.
Шотландець Іен Данкан, британський євродепутат-консерватор, виступає за референдуми і впевнений, що Мадрид не має рації, коли шукає юридичної відповіді на волевиявлення в Каталонії:
“Я не вважаю, що це питання можна вирішити в залі суду. Я думаю, що демократи відчували б себе незручно, якби там розглядали подібні резолюції. Я хотів би вірити, що це буде вирішено під час голосування, на основі консенсусу”.
Водночас деякі аналітики запитують, чи можна вирішити політичні суперечки через референдуми. Шотландець Камерон Фрейзер з Центру європейської політики каже: люди йдуть на референдуми з різних причин, інколи просто тому, що не задоволені нинішнім урядом.
Камерон Фрейзер:
“Референдуми в новітній історії рідко об‘єднують людей, вони досить часто сіють чвари. Всі країни ЄС мають представницькі уряди, і, як на мене, вони можуть ухвалювати саме ті рішення, на які погодилася більшість людей”.
Близько 80% учасників опитування в Каталонії сказали “так” незалежності цієї провінції, однак у заході взяв участь лише кожен третій виборець. Багато каталонських політиків, однак, сподіваються, що уряд Іспанії зможе почати переговори про розширення автономії Каталонії.