Pirossá változott az Egyesült Államok politikai térképe. A félidős választásokon a szavazók világos üzenetet küldtek Obama elnöknek azáltal, hogy a republikánusokat többségbe juttatták a szenátusban, és így az egész kongresszust ők irányítják.
Mi ennek az oka? A szakértők külföldi és hazai okokat is emlegetnek, gazdaságiakat kevésbé.
A legutóbbi adatok azt jelzik, hogy a Fehér Házban jó munkát végeznek: a munkanélküliség 6 százalék alá került, a GDP a harmadik negyedévben 3,5 százalékkal nőtt.
Washingtonból jelentkezik az Euronews tudósítója, Stefan Grobe.
– Mi történt az amerikaiakkal? Elfelejtették volna azt, hogy a gazdasági dolgok számítanak igazán?
– Amerika megosztott, méghozzá azért, mert egyre növekszik a gazdasági egyenlőtlenség. Mindaz a haszon, szinte minden nyereség, amely az utóbbi 30 évben keletkezett, az emberek egy százalékához került, miközben a bérek 99 százalékuknál alig nőttek.
– Hogyan változhat meg az elnök gazdaságpolitikája most, hogy kompromisszumokra kényszerül?
– Nem hiszem, hogy változna. Ezt már jelezte is az elnök szerdai sajtótájékoztatóján. Ő most a középosztály egyetlen védelmezőjének tartja magát, az egyetlen politikai szereplőnek, aki küzd a jövedelmek egyenlőtlensége ellen, az általános egészségbiztosításért, a minimálbér emeléséért. Mindezt a republikánusok elutasítják.
Érdekes dolog történt november 4-én: négy konzervatív, “Obama-gyűlölő” államban (Alaszkában, Arkansas-ban, Nebraskában és Dél-Dakotában) a minimálbér emeléséről is voksoltak. És mi történt? Nagy többséggel megszavazták. Tehát lehet, hogy Obama népszerűtlen, de a politikája nem.