21.20 вечора 9 листопада 1989 року в східному Берліні: п" /> 21.20 вечора 9 листопада 1989 року в східному Берліні: п"/>

Німці про падіння Берлінської стіни: "Здавалося, що це був фільм-фантастика"

Views 2

 
21.20 вечора 9 листопада 1989 року в східному Берліні: перший шлагбаум на прикордонному пункті контролю, на Борнголмер-штрасе, підійнято.

Аби зрозуміти, яким чином було відкрито Берлінську стіну, потрібно повернутися на кілька годин раніше. Урядову прес-конференцію того вечора транслювали на телебаченні. Один з лідерів та очільник пропаганди Соціалістичної єдиної партії Німеччини Ґюнтер Шабовскі вперше розповів про нові правила вільного виїзду за кордон для громадян НДР.

Ця новина спричинила миттєву реакцію. До півночі десятки тисяч східних берлінців зібралися біля контрольних пунктів. Під тиском людей розгублені прикордонники, не отримавши жодних вказівок, відкрили бар‘єри.
 
Колишній опонент комуністичного режиму в Східній Німеччині Ральф Гірш пригадує несподіванку тієї ночі:

“Ми були перелякані. Перш за все, ми боялися, що прикордонники почнуть у нас стріляти. Ми знали, що існував наказ стріляти. І люди вже гинули на стіні. Якби хтось втратив контроль і, скажімо, у відчаї почав стріляти, то наслідки були б зовсім іншими. Це була мирна революція, стіну було відкрито. Ніхто не міг подумати, що трапиться саме так”.

Чимало німців не могли повірити у кадри, що транслювалися на телебаченнф, допоки не побачили усе на власні очі. Розповідає Райнер Меллінк, свідок тих подій:

“Я був удома, порався по господарству. Я не усвідомлював, що відбувається. Коли я увімкнув телевізор та побачив, що кордон відкрито, я подумав, що то був фільм-фантастика, я не міг у це повірити. Я дивувався, як їм вдалося зняти цей фільм. І тоді я подумав, що то було дуже захопливе кіно. Я перемикав канали, усі показували одне і те саме. Нічого не зрозумів. Лише наступного дня до мене дійшло, що насправді відбулося. Це було щось надзвичайне.”

А приводом до таких революційних подій стало просте запитання-уточнення італійського журналіста на прес-конференції про те, коли східні німці зможуть вільно виїжджати на Захід. Здивований Ґюнтер Шабовскі, який щойно оголосив про ці правила, відповів, що, мабуть, з цієї миті.

“Тоді у нас був автомобіль “Трабант”. Ми сіли у нього, взяли дітей і поїхали дивитися, що там відбувається. І це було... досі важко стримати сльози, коли думаєш про це зараз”, – пригадує Ізольда Недбал.

На відкритті німецько-німецького кордону історія не скінчилася. Незабаром стіну знесли, а НДР перестала існувати, натомість з‘явилася возз‘єднана Німеччина.  

 
 

 
 
 
  
 
 
 
 
 
 
  

Share This Video


Download

  
Report form
RELATED VIDEOS