Novembertől nem utazhat több ezer palesztin munkás az izraeli buszokon, a rendelkezést a palesztin vezetés mellett izraeli emberi jogvédők is elítélték, mondván, “a döntés faji megkülönböztetésnek minősül”.
Az izraeli telepesek régóta vártak a védelmi minisztérium ezen lépésére, miszerint az Izrael területén dolgozó palesztinok kizárólag azokat a buszokat használhatják majd, amelyek hazaviszik őket, vagyis a ciszjordániai határellenőrző pontokig maguknak kell megoldaniuk az eljutást.
A rendelkezés támogatói szerint annak meghozatalára biztonsági okokból volt szükség.
– Fontos, hogy kimondjuk: a helyzet a buszokon nagyon régóta nincs rendben. Szexuális zaklatások, megalázások – ezek mindennaposak, az izraeliek ellen – mondta az Ariel telep ifjúsági szervezetének elnöke.
Izraeli emberi jogvédők szerint viszont a döntés nem más, mint diszkrimináció.
– Úgy tűnik, a védelmi miniszternek nem volt elég az, hogy a busz hátuljába száműzte a palesztinokat több mint egy éve. El is akarja távolítani őket, teljesen. Itt az ideje tiszta vizet önteni a pohárba, és elismerni, szegregációról beszélünk. Ez ilyen egyszerű – mondta az izraeli szervezet, a B’Tselem szóvivője.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán – jordán kezdeményezésre – rendkívüli ülést tart az újabb kelet-jeruzsálemi építkezések miatt.
Az izraeli kormány néhány napja jelentette be, hogy felgyorsítja a kelet-jeruzsálemi telep-építéseket, újabb, több mint ezer lakást felhúzva. A döntés csak tovább növelte a palesztinokkal fennálló feszültséget.