Egyszer fent, egyszer lent: az ukrán-amerikai kapcsolatok húsz éve

euronews (magyarul) 2014-09-18

Views 6

Ukrajna 1994-ben írta alá az Atomsorompó Egyezményt, melynek egyik fontos eleme volt, hogy a csatlakozó országok tiszteletben tartják egymás területi intergritását. A tagok között volt akkor már Oroszország és az Egyesült Államok is.

20 évvel később pedig Oroszország elcsatolta a Krím-félszigetet, Ukrajna keleti részén pedig a szeparatisták az elszakadásért harcolnak.

Ukrajna 1991-ben lett független állam. A Kijev és Washington közti kapcsolatok néha jók voltak, néha kevésbé. Az orosz-befolyás mindig is érezhető volt.

Leonyid Kucsma miniszterelnöksége, majd elnöksége idején elhidegült egymástól Ukrajna és az Egyesült Államok. Washington az emberi jogok megsértésével vádolta Kijevet, és nem tett jót a viszonynak az sem, hogy 2000-ben megöltek egy rendszerkritikus ukrán újságírót.

A következő mérföldkő a 2004-es narancsos forradalom volt. George W. Bush akkori amerikai elnök abban bízott, hogy sikerül csökkenteni az orosz-befolyást Ukrajnában. Ennek érdekében több millió dollárral segítették az akkori ellenzéket és az aktivistáikat.

Ukrajna 2008-ban a Bush-adminisztráció erőfeszítései ellenére sem csatlakozott a NATO előszobájának tekinthető akciótervhez. A legfőbb ok Németország és Franciaország volt, akik nem akartak rossz viszonyba kerülni Oroszországgal.

A nyugati békés törekvések hatására Moszkva egyre erősebbé vált, az Egyesült Államok pedig – immáron Barack Obama vezetésével – láthatóan elhidegült Oroszországtól.

Vlagyimir Putyin orosz elnök pedig úgy néz ki, hogy most szeretné újrarajzolni Európa térképét.

Share This Video


Download

  
Report form