Igen vagy nem, ez itt a kérdés, amely a skót családokat is megosztja: Sarah Bartholemew éppen megérkezik a nagybàtyjàhoz.
Az igen vagy nem kérdés lassan szétfeszíti Skóciát. Szó sincs taburól,a népszavazás 2 éve mindenütt téma a puboktól kezdve az otthonokig. Az igen és a nem kampánya fej fej mellett halad. a felmérések alapján a a szavazásra jogosultak 97 százaléka járulhat az urnákhoz, ez egyértelműen jelzi, hogy mekkora az érdeklődés.
Philip Bartholomew egy kávéház tulajdonosa Edinburgh-ban. már 1980ban úgy vélte, hogy Skóciának egyedül kellene továbbmennie az úton, már alig várja, hogy igennel szavazhasson.
– Nincs máskor mint most. Skócia évtizedek óta vár erre a lehetőségre. ez egy arany esély. Meg tudjuk csinálni és élni kellene vele. most
Unokahúga, Sarah másképp képzeli országa jövőjét.
– Nem arról van szó, hogy nem tudnánk függetlenek lenni, csak úgy gondolom, ez most nem a megfelelő időpont erre. Azt hiszem adnunk kellene még 10 évet magunknak és akkor valóban helyes döntést hoznánk.
A közvéleménykutatások azt mutatják, hogy gazdasági kérdések határozzák meg leginkább a választók döntését. Ami vízválasztó: Skócia olajtartalékai az északi tengerben.
– Skóciának rengeteg energiaforrása van, te itt csak a kőolajról beszéltél, de
– A kőolaj a fő energiaforrásunk
– Nem a kőolaj a fő kérdés. A mi erőnk minden másban rejlik, a mi erőnk a vízben van, az ár apály erőművekben, szélerőművekben, a halban, a whiskyben. Ez együtt sokkal fontosabb mint az olaj.
Elég nagy vita alakult ki a témában, de a felek civilizáltak maradtak otthon is és a nyilvánosságban is. Mondhatni a viták a családban maradtak.
– Egy igen/nem kérdés egyértelmű volt hogy nagyon meg fogja osztani az embereket. Azt hiszem, nincs igazán ellenségesség barátok közt emiatt, de számos ismerősömről tudom, hogy összeveszett emiatt régi barátaival. Remélem, azért helyrejönnek ezek a dolgok. ,”
– Igen. mert „együtt jobb”.
– Persze hogy együtt jobb, de nem egy bolond politizált szlogen miatt. Ez marhaság. Ez olyan, mint a nem köszönöm szlogen. Mi az, hogy „nem köszönöm” ? Nem az volt a kérdés, hogy kérek-e egy csésze teát, hanem az országunk sorsa. Nem egy rohadt csésze tea.
Egy korábbi közvéleménykutatás azt mutatta, hogy a családok 42 százalékát megosztja a függetlenségi népszavazás. Úgy tűnik, hogy sokan elfogadták, hogy nem fognak egyetérteni társukkal ebben a kérdésben.
Ian Shepherd Skóciában született. Wendy Ausztráliában, de 25éves kora óta az Egyesült Királyságban él. Montroseba költöztek, Ian szülővárosába, amely hagyományosan a függetlenségpárti Skót Nemzeti Párt mellett szavaz..
– A politika nem osztotta meg a házat, mert eddig a politikánk ugyanaz volt. Csak a függetlenség kérdésében nem tudunk megegyezni.
– Annyi mindenben értünk egyet. Nagyon aggódom az EU-ból való kilépés miatt. És Nigel Farage és társai is kétségbe ejtenek.
– Hasonlóan látjuk a társadalmi kérdéseket. de nem tudjuk meggyőzni a másikat. Én nem mondom, hogy a függetlenség utópia vagy mindenre orvosság számunkra, Ugyanakkor azt hiszem, hogy egy lépés a javulás irányába, amelynek a jövő nemzedéke lehet a haszonélvezője,”
Mindketten, Wendy és Ian is az állami bevételek igazságosabb elosztását szeretnék, de szeptember 18.-án mégis egymás ellen szavaznak.
– Nemmel fogok szavazni szeptember 18-án. Nem hiszem, hogy ilyen nagy változásra van szükség, a teljes függetlenségre. Nekem elég lenne Nagy Britannia decentralizációja.,“I
Akármi is lesz a népszavazáson, a megosztottság megmarad. De a szavazás elmúlása talán egy lélegzetvételnyi időt ad a vitatkozó feleknek.
-Igen vagy Nem? Skóciában ez az első kérdés, amit mindenki feltesz, bárhol, a pubban, a munkában de még az esküvőkön is. A gazdasági és érzelmi kérdésekben mára teljesen két részre oszlott az ország, amelynek polgárai 2 év kampány után örülnek majd, ha valami másról is beszélhetnek mint a politikáról, mondja Joanna Gill edinburghi kollégánk.