A német gazdaságot nem rázzák meg az orosz ellenszankciók - egyelőre

euronews (magyarul) 2014-09-12

Views 7

Nem csak a mezőgazdaságot érintheti hátrányosan az Oroszország-Európai Unió szankciós adok-kapok. Elemzők szerint egyre több vállalkozásnak kell átnéznie szerződését, nehogy megsértse a korlátozásokat.

Az EU-ból Németország exportálja a legtöbb terméket Oroszországba, az összes áru egyharmadát, ami tavaly 36 milliárd eurós üzletet jelentett. A két ország közti kereskedelem, több mint 6000 cég 300 ezer alkalmazottját érinti Németországban. A vállalkozások körülbelül 20 millárd eurót fektettek be az orosz piacon amit nem szeretnének veszi hagyni.

Leginkább az autó és gépgyártás, valamint a vegyiipar érintett.

Közben Oroszország árukivitelének 45 százaléka irányul az EU-ba

Az Euronews vendége Szergej Szumlenyíj, a Russia Consulting tanácsadó cég szóvivője, aki segít a német vállalatoknak eligazodni a rendkívül sajátságosan működő orosz piacon.

– Nos, egyre keményebbek a szankciók. Mit tehetnek most a nyugati cégek, ha az orosz piacon akarnak maradni?

Szergej Szumlenyíj: – Amennyiben folytatni akarják tevékenységüket Oroszországban, néhány egyszerű lépést kell megtenniük. Először is fussák végig üzleti partnereik listáját, nézzék át szerződéseiket!
Mint ismert, az európai és az amerikai szankciók bizonyos orosz vállalatokat sújtanak, illetve azon leányvállalataikat, melyekben 50%-osnál nagyobb a részesedésük.
Ezért kell átnézni az egyes partnercégek tulajdonosi struktúráját, beszállítóit, ügyfeleit, hogy kiderüljön közvetve, vagy közvetlenül rajta lehet-e bármelyikük a feketelistán.

Euronews: – Ez azt jelenti, hogyha bizonyos formai, szerkezeti változtatásokat eszközölnek a cégek, a szankciók ellenére is zavartalanul működhetnek?

Szergej Szumlenyíj: – Nyilvánvaló, hogy a szankciók konkrét gazdasági területeket érintenek. Ezekben az ágazatokban dolgozó vállalkozások – mint a katonai felszerelések és egyéb hadieszközök, vagy az olajkitermeléssel összefüggő technológiák exportja – élete nem lesz könnyű a tilalom miatt. Ők eldönthetik, vállalva a rizikót, maradnak-e az orosz piacon!

De látni kell, hogy kevés ilyen német vállalat van. A német üzleti szféra főleg szerszámgépek beszállítása révén és különféle szolgáltatási ágazatokban van jelen Oroszországban. Ezeket a cégeket nem érintik közvetlenül a szankciók, ők folytathatják tevékenységüket. De természetesen – ahogy már említettem – fontos átfutni a szerződéseiket, kapcsolataikat.

A legtöbb német és nyugat-európai vállalat nem állt le, hiszen az orosz piac fontos, vonzó és gyümölcsöző terület számukra. De nem árt folyamatosan szemmel tartaniuk a szankció-spirál forgását, hogy üzleti stratégiájukkal rugalmasan tudjanak ahhoz alkalmazkodni. Hiszen tudjuk, már nagy számban “fagytak be” nyugati projektek Oroszországban. És senki sem szereti, ha elúszik a pénze!

Érdemes kitartani a hosszútávú tervek mellett. A legtöbb Oroszországban tevékenykedő német vállalkozás közepes méretű, számuk mintegy hatezerre tehető. Nos, ezek a cégek nem néhány hónapra, vagy évre terveznek. Stratégiájuk évtizedekre szól. Ezt a jövőképet tartva, nem érdemes a pillanatnyi nehézségek miatt kivonulniuk az orosz piacról.

Euronews: – Láthatjuk, hogy a nyugati szankciókra az orosz kormánynak rögtön van válasza. Az ellenszankciók milyen hatással lesznek az európai piacra?

Szergej Szumnyíj: – Az akció reakciót, a szankció ellenszankciót provokál. Most egy olyan veszélyes helyzet fenyeget, hogy egy önmagát gerjesztő szankció-spirál alakul ki. Máris jelezte Oroszország, hogy a legújabb nyugati szankciókra is lesz válasza. Ha a következő lépés Európától megint egy szigorítás lesz, a másik oldal is hasonlóképpen jár el. Ez a folyamat egyre inkább ellehetetleníti az üzleti tevékenységet, egyre több problémát generál. Leállnak a beruházások és nehéz megjósolni ez végül hová vezet.

Share This Video


Download

  
Report form