Според офталмолози най-големият проблем не е излъчването, а дългото взиране в екрана
Българските деца са на второ място по използване на интернет в Европейския съюз. Преди нас е само Швеция. Затова и компютърните умения на българчетата са по-високи и са ориентирани към конструктивно използване на мрежата в сравнение с евровръстниците си. Това показват данни на Националния център за безопасен интернет.
Дългото време, прекарано пред екраните обаче, не носи само ползи. Специфичната сухота и чувството на дразнене в очите са най-честите оплаквания при продължителна работа с екран. Състоянието е известно като т. нар. "компютърен синдром" и идва след дълго взиране в екрана. То води до по-рядко мигане и по-рядко овлажняване на очите.
При продължителна работа с компютър трябва да мигаме по-често, както и да избягваме работата на климатик, който допълнително изсушава очите. Можем да добавим и изкуствени сълзи, които се прилагат под формата на капки за очи. Добре е те да са предписани след преглед при очен лекар, за да ползваме най-подходящия продукт.
Не компютрите увреждат зрението или увеличават диоптрите, категоричен е д-р Борислав Кючуков, началник на клиниката по очни болести в болница "Царица Йоанна" – ИСУЛ. По думите му това, което допреди няколко години беше най-големият риск, вече е преодоляно – мониторите вече са плоски и нямат вредните лъчения, каквито имаха тези с кинескоп. Според него обаче е добре ако така и така се налага да носим очила с диоптър, те да са изработени от стъкло с антирефлексно покритие.
Най-важна при всички положения е профилактиката. При децата първият профилактичен преглед на очите е добре да бъде направен на възраст около 3,5 – 4-годишна възраст, след което преди първи клас.
От 9 до 15 март ще се отбележи Световната седмица на глаукомата. Между 70 и 80 млн. души по целия свят са засегнати от това заболяване, като около 7 млн. от тях (2/3 от които са жени), имат увреждане на зрението в следствие на глаукомата. Заболяването засяга всички възрастови групи, но най-силно се проявява след 50-годишна възраст. Доц. Руска Христова, която доскоро беше национален консултант по офталмология, напомня да посетим своя очен лекар и да си направим профилактичен преглед с измерване на вътреочното налягане, което дава индикации дали има риск от глаукома или не.